21 Temmuz 2024, Pazar

Safları Sıklaştırma Zamanı – Av. Rıza YORULMAZ

Safları Sıklaştırma Zamanı

Uzun zamandır hayali kurulan, atıf yapılan ve hedef gösterilen Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılı, beraberinde tarihin belki de en büyük deprem felaketlerinden birisiyle birlikte geldi. 6 Şubat Pazartesi günü 04.17 Pazarcık’ta 7.7 ve 13.24’te Elbistan’da 7.6 şiddetinde meydana gelen depremlerde on vilayetimiz doğrudan, bütün memleketimiz dolaylı olarak etkilendi. Depremin hemen ardından devletimiz, STK’larımız ve milletimiz insanüstü bir çabayla arama kurtarma, insani yardım, enkaz kaldırma ve diğer bütün ihtiyaçları karşılamak için seferber oldu.

Cihannüma olarak bizler de depremde elimizden gelen her türlü desteği sağlamaya gayret ettik. Arama kurtarma çalışmalarına destek olduk, insani yardım faaliyetlerine katıldık, kan bağışında bulunduk, dezenformasyonla mücadele konusunda inisiyatif aldık, kriz merkezi kurduk. Kriz merkezi marifetiyle ihtiyaç ve imkan sahibi yaklaşık 5.000 kişiyi buluşturduk. Depremin sosyo-psikolojik boyutlarına ilişkin arama konferansları düzenledik. Bunların sonuçlarını ilgili makamlara ulaştırdık. Ramazan ayında da Sadakataşı Derneği işbirliğiyle Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’ta iftar çadırı kurduk ve her gün yaklaşık 2.500 kişiye iftar yemeği dağıttık.

Depremde 50 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti. İskenderun’da mukim Cihannüma Genel Merkez Yönetim Kurulu üyemiz Hikmet Altunsöz kardeşimizi de Rahmeti Rahman’a uğurladık. Allah bütün hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet eylesin, yakınlarının ve milletimizin başı sağ olsun.

Yapılanlar, felaketin boyutlarının yanında denizde damla mesabesinde kalmaktadır. Ancak, devletimizin gücü ve kararlılığı, milletimizin hamiyetperverliği ve duasının bereketiyle birler bin olmakta ve ihtiyaçlar hızla giderilmektedir. Bizler, son depremzedenin de yaraları sarılana kadar elimizden gelen desteği sağlamaya devam edeceğiz.

Kutlu Yürüyüşümüz Devam Ediyor

Cihannüma olarak, 30 Ocak 2013 tarihinde, ardımızda tecrübe, ufkumuzda istikbal, heybemizde ilim, kalbimizde hiç bitmeyen heyecanla çıktığımız yolda 10’ncu senemizi doldurduk.

Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Yusuf Tekin ve önceki Genel Başkanımız Mustafa Şen abilerimizin öncülüğündeki kutlu yürüyüşümüz, aynı ilkeler doğrultusunda emin adımlarla devam etmektedir.

Bu vesileyle bütün kurucularımıza, Genel Merkez ve illerimizde görev almış ve halen görevde bulunan arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum.

Geride bıraktığımız 2022 senesi Cihannüma açısından oldukça yoğun ve verimli geçti. Birikimimizin faydaya dönüşmesi adına daha önce yapılmamış pek çok yeni programa imza atıldı.

Diyarbakır’da 26-28 Mayıs tarihlerinde düzenlediğimiz Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu hazırlık süreci, icrası ve anlamı itibariyle zirve programımız oldu diyebiliriz.

Gaziantep’te 26 Mart’ta Göç Çalıştayı, Konya’da 14 Mayıs’ta Şehir ve Medeniyet Çalıştayı, Kayseri’de 4-5 Kasım’da Gençlik ve Aile Çalıştayı, Çorum’da 2-3 Aralık’ta İleri Teknolojiler ve Sanayi Çalıştayı ve Samsun’da 19-20 Aralık’ta Yükseköğretimde Bilgi Sorunu; Eleştiriler ve Teklifler Çalıştayı düzenledik. Her bir çalıştayımızda konunun uzmanlarını bir araya getirerek sorunlara bizim medeniyet değerlerimiz gözüyle çözüm teklifi hazırladık, bu teklifleri uygulayıcılara ulaştırmak suretiyle sahaya yansımasının sağlanmasına gayret gösterdik.

Bursa’da 15 Ekim 2022’de başlattığımız ve 600 gencimizle birlikte eğitim sezonu boyunca devam eden Cihannüma Akademisi de son derece önemli ve anlamlı bir çalışmamızdır. 27 Ağustos 2022 tarihinde Amasya’da düzenlediğimiz ve her yıl yaz aylarında bir başka şehrimizde düzenlemeyi planladığımız Anadolu Şiir Akşamlarını başlattık. İkincisi, inşallah bu yaz Aksaray’da düzenlenecektir.

Bu programların Anadolu şehirlerinde düzenleniyor olması bir tesadüf değildir. Anadolu’nun tercih edilmesi, Anadolu irfanı, sıcaklığı, saflığı, samimiyeti, hesapsızlığı ve misafirperverliğiyle mürekkep Anadolu Ruhunun hepimizi yeniden kucaklaması arzusundan kaynaklanmaktadır.

Nitekim her bir programımızda bu ruhu ziyadesiyle hissettiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Çalışmalarımız sadece akademik boyutta kalmamış, katılımcıların şehirle ve birbirleriyle olan gönül bağlarına da nakış gibi işlenmiştir.

Her bir çalışmamız; valilik, belediye ve üniversite gibi yerel dinamiklerle işbirliği içerisinde gerçekleştirilmiştir. Kamu, akademi, siyaset ve sivil toplumu bir araya getiren bu işbirliklerinin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Yine 2022 içerisinde düzenlediğimiz Vefa Buluşmaları da önemli etkinliklerimiz arasındaki yerini aldı. Bu bağlamda; İstanbul, Trabzon, Van, Bitlis, Gaziantep, Manisa, İzmir, Giresun, Balıkesir, Bingöl’de Vefa Buluşmaları gerçekleştirildi. Diğer bütün illerimizde Vefa Ziyaretlerine devam edildi.

Elinizde bulunan Cihannüma Dergimiz yayımına devam ederken, diğer taraftan da Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında, Türkçe, İngilizce ve Arapça yayım yapan, uluslararası hakemli iki dergimiz daha yayım hayatına başlamıştır. Bu programlarımız ve çalışmalarımız inşallah hem nitelik hem nicelik bakımından artarak devam edecektir.

Türkiye Yüzyılı Başlamıştır

Bütün bunlar yaşanırken bir taraftan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri gerçekleşmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız güven tazeleyerek yeniden seçilmiş, Cumhur İttifakı meclis çoğunluğunu elde etmiştir. Türkiye Yüzyılı da başlamıştır.

Türkiye Yüzyılı; memleketimizin her anlamda büyük atılım sağlayarak dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olması demektir. Böylelikle; adalet bütün dünyaya hakim olacak, güçlü güçsüzü ezemeyecektir. Ekonomik sömürgecilik ortadan kalkacak, açlıktan ve fakirlikten kimse ölmeyecektir. İnsanlar arasında siyah-beyaz, efendi-köle ayırımları sona erecek, eşrefi mahlukat olan insan, gerçek değerini bulacaktır.

İnsanların kardeşçe yaşadığı, adalet temelinde yeni bir dünya kurulacaktır. Bütün bunların gerçekleşmesi, devletimizin olduğu kadar, bizlerin de STK’lar ve bireyler olarak ortak sorumluluğumuzdur. Dolayısıyla üzerimizdeki mesuliyetler daha da artmaktadır.

Bu mesuliyetlerin gereğini yerine getirmek için daha az uyumak ve daha fazla çalışmak ve birlik ve beraberlik içerisinde hedefe kilitlenmek zorundayız.

Hülasa dostlar; safları sıklaştırma zamanı…

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir