21 Temmuz 2024, Pazar

Samsun’da “Yükseköğretimde Bilgi Sorunu” Ele Alınıyor

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Üniversitesi ve Cihannüma İşbirliği ve Dayanışma Derneği Samsun İl temsilciliği işbirliğiyle Yükseköğretimde Bilgi Sorunu: Eleştiri ve Teklifler çalıştayı gerçekleştiriliyor.

19-20 Aralık 2022 tarihlerinde Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirilen çalıştayda uzman akademisyenler tarafından “Bilgi Üretiminin Yapısı”, “İslam Dünyasında Özgün Bilgi Üretimi Problemi”, “Bilimler Arası İlişkiler, Hiyerarşi ve Bilimler Tasnifi”, “Bilimsel Bilgi Üretimi ve Bilimsel Yöntem Sorunları”, “İslam Dünyasında Yüksek Öğretim İçin Yeni Teşebbüsler” detaylı olarak irdeleniyor.

Prof. Dr. Alpaslan Açıkgenç (Üsküdar Üniversitesi), Prof. Dr. Ayhan Çitil (İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi), Prof. Dr. Burhanettin Tatar (19 Mayıs Üniversitesi), Prof. Dr. Lütfü Hanoğlu (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi), Prof. Dr. Ömer Türker (Marmara Üniversitesi), Prof. Dr. Tuncay Başoğlu (İstanbul Medeniyet Üniversitesi), Prof. Dr. Vatan Karakaya (Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi), Prof. Dr. Yunus Cengiz (Mardin Artuklu Üniversitesi), Prof. Dr. Kasım Küçükalp (Uludağ Üniversitesi), Doç. Dr. Abdulkadir Macit (Kocaeli Üniversitesi), Doç. Dr. Abdulvahap Özsoy (Atatürk Üniversitesi), Doç. Dr. Ahmet Dağ (Uludağ Üniversitesi), Doç. Dr. Ahmet Kesgin (Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi), Doç. Dr. Cahid Şenel (İstanbul Üniversitesi), Doç. Dr. Eşref Altaş (Medeniyet Üniversitesi), Doç. Dr. İbrahim Halil Üçer (İstanbul Medeniyet Üniversitesi), Doç. Dr. Kamuran Gökdağ (Mardin Artuklu Üniversitesi), Doç. Dr. Mehmet Kalaycı (Ankara Üniversitesi), Dr. Öğr. Üyesi Murat Kaş (Kütahya Dumlupınar Üniversitesi), Ömer Korkmaz (Başbakanlık E. Müşaviri) gibi pek çok ismin katıldığı çalıştay iki gün sürecek.

Daha önce Gaziantep’te Göç, Konya’da Şehir ve Medeniyet, Kayseri’de Gençlik ve Aile, Çorum’da İleri Teknolojiler ve Sanayi gibi pek çok çalıştayın ilgili kurumlarla işbirliği ile düzenlendiğini ve bu konularla ilgili yol haritası ortaya koyan detaylı raporların hazırlandığını ifade eden Cihannüma İşbirliği ve Dayanışma Derneği Samsun İl Temsilcisi Abdullah Yıldırım, Yükseköğretimde Bilgi Sorunu: Eleştiri ve Teklifler Çalıştayı’nın Samsun’da düzenlenmesinden mutlu olduklarını ifade etti. Abdullah Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: ”Ülkemizin muhtelif üniversitelerinden alanında yetkin 30 civarında alan uzmanı akademisyenin bir araya geldiği çalıştayda Yükseköğretimde Bilgi Sorununu kendi medeniyetimizin dinamikleri esas alınarak değerlendiriliyor, eleştiri ve öneriler ele alınıyor, geleceğe ışık tutacak alternatif çözümler üretmeye gayret edilecek.”

Genel Başkan Vekili Ahmet Akça konuşmasında,”Tolumun temel meseleri konusunda kurduğumuz ihtisas atölyeleri marifetiyle düzenlediğimiz çalıştaylarda, problem alanlarını masaya yatırıyor, konunun uzmanlarını bir araya getirerek çözüm teklifleri hazırlıyoruz. Bu ve benzeri çalışmalarda sağlanan ortamların ülkemizin gelişimine önemli katkılar sağlayacağına ve güzel gelişmelere vesile olacağına inanıyorum. Bu vesile ile şunu ifade etmek isterim ki, böylesine önemli bir konuda; merkezi idare, yerel yönetimler, akademi ve sivil tolumun birlikte bir çözüm arayışı içerisinde bulunması kendi başına çok değerlidir ve takdire şayandır.”şeklinde ifade etti.

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Üniversitesi ve Cihannüma İşbirliği ve Dayanışma Derneği Samsun İl temsilciliği ortaklığıyla yapılan çalıştayın açılış oturumu halka açık olarak 19 Aralık Pazartesi günü saat 15:00’da Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirildi. Çalıştayın açılış oturumu Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Türker, İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi İbrahim Halil Üçer ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Vatan Karakaya’nın sunumuyla icra edildi.

Programa Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı , Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Ak Parti 22. Dönem Milletvekili Av. Mehmet Kurt, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Samsun İl Müftüsü Seyfullah Çakır, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun Gençlik Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Ticaret İl Müdürü Kürşat Turpçu, Ak Parti Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek, Ak Parti Canik İlçe Başkanı Mahmut Gencay, Memur-Sen İl Başkanı Hamdi Yıldız. İlkadım İlçe Müftüsü Ömer Yay, Bafra İlçe Müftüsü Necmettin Kayar katıldı.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir